Fogkorona
Mi is valójában a fogkorona?
Azáltal, hogy a sérült foganyagra korona kerül, a fog nem csak alakjában, hanem funkciójában is helyreállítható.
A különböző anyagokból készíthető mesterséges fogkoronák fix fogpótlások, amik szilárd módon a fog csonkjára vannak ragasztva.
A páciensnek nem okoz gondot a rágás, az evés, sőt a beszéd sem. Ráadásul jóízűen nevethet az új fogkoronákkal, különösen ha a legesztétikusabb fogkoronát, az úgynevezett cirkónium koronát választotta.
Hogyan készül a fogkorona?
Ezután a fogorvos elkezdi csiszolni a fogat. Csak egy úgynevezett csonk marad meg, melyről szintén pontos lenyomat készül.
A fogtechnikus ezt a lenyomatot használja fel a koronák elkészítéséhez.
Az előkészítés során a fogzománc lecsiszolását követően a csonkra ragasztják az ideiglenes megoldást, majd később a kész koronát.
Miből áll a fogkorona?
A váz tartja össze a fogat. A porcelán bevonatot a fogtechnikusok teszik rá, így utánozva a fog felületét.
Milyen anyagú koronák léteznek?
A fémkerámia koronák a legolcsóbb koronák.
Ennél a fogkoronánál a váz fémből készül, mely kerámiával van bevonva.
Ezeknél a fogkoronáknál néhány év múlva, amikor az íny visszahúzódik, fekete szegély látható az íny és a fogkorona között.
Ha páciensként az árat is figyelembe kell vennie, a titánkerámia jobb választás.
Valamivel drágább, mint egy fémkerámia korona, de még mindig olcsóbb, mint a teljes kerámia koronák.
A titán biokompatibilis, szövetbarát és megfizethető.
Ha fogászati páciensként szinte csak az esztétikát tartja szem előtt, és nem szükséges a fogkoronák árára figyelnie, a legjobb választás a cirkónium korona.
A teljes kerámia korona váza cirkónium-oxidból, egy magas minőségű kerámiából készül.
Hasonló a porcelánhoz, kicsit átlátszó, és ha ezt a teljesen kerámia koronát még kerámiával is borítják, akkor a cirkónium korona nagyon valóságosnak tűnik, olyan, mintha igazi fog lenne.
Fogimplantátum
Manapság, ha a fogimplantátumokról hallunk valakit beszélni, szinte kivétel nélkül tudjuk, hogy ez mit jelent. Az implantáció ma már rutinszerű fogászati kezelés, és egyre több fogászati páciens ismeri a fogászat ezen területét.
Fogászati híd
A fogászatban a foghíd egy fix fogpótlás, amely a fogrést pótolja.
A fogászati híd akkor javasolt, ha az implantátumos megoldás különböző okok miatt nem lehetséges, és a szomszédos fogak nem védhetők.
Bódítás
Sok fogászati betegnél előfordul, hogy fél a fogorvostól, és már az első fogászati találkozón reszket az aggodalomtól. Szorongó betegek esetében a félelem általában egy korábbi rossz tapasztalatból vagy traumából származik.